GORĄCE OFERTY!
Karty paliwowe
Sedna Design & Elements

Biuro Obsługi Zamówień +48 516 146 706 lub sklep@citrono.pl

safe
Wartość koszyka
GORĄCE OFERTY!
Karty paliwowe
Sedna Design & Elements

Strefa porad

Gratulacje! Znajdujesz się właśnie w Strefie Porad. Idealnym miejscu, w którym znajdziesz mnóstwo pomocnych przewodników, informacji i porad na każdy temat związany z elektryką i nie tylko!

Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym majsterkowiczem, elektrykiem, czy po prostu szukasz praktycznej pomocy i porady na jakikolwiek temat związany z elektrotechniką, nasi eksperci są tutaj dla Ciebie.

Dowiesz się tutaj wszystkiego, co musisz wiedzieć o elektryce i znajdziesz wszystkie potrzebne informacje, które pomogą Ci szybko rozwiązać dany problem.

Strefa porad

Jak działa inteligentny dom? Wskazówki jak mieszkać bardziej smart.

Określenie Smart Home, czy też inteligentny budynek z pewnością zna lub kojarzy już większość z nas. Dynamiczne tempo życia i brak czasu towarzyszy nam przecież nie od dziś. To wszystko sprawia, że stale szukamy nowych rozwiązań, aby żyło nam się lepiej i… bardziej smart!

Ale czym w zasadzie jest automatyka domowa? Co nam daje? Od jakich produktów zacząć? Ile kosztuje? I co najważniejsze — czy w ogóle warto? W tym artykule odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Oto inteligentny dom

Smart dom - co to właściwie jest? Czy rozwój automatyki może wymknąć się spod kontroli i doprowadzić do buntu maszyn rodem z science fiction? O to z pewnością nie musisz się martwić! Na pewno nie w tym stuleciu :)

Inteligentny dom to tak naprawdę duży zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami znajdującymi się w budynku. Dzięki niemu, jesteś w stanie kontrolować, monitorować, optymalizować i konfigurować wiele urządzeń wedle swoich potrzeb.

Systemy inteligentnego domu i jego rodzaje

Co daje nam inteligentny dom i jak może ułatwić nam życie? Automatyka domowa oferuje aktualnie bardzo bogatą możliwość spersonalizowania swojego domu poprzez odpowiedni wybór różnych dostępnych systemów.

Pośród nich mamy takie warianty jak:

 

  • Sterowanie ogrzewaniem - system pomagający w utrzymaniu prawidłowej temperatury w danym pomieszczeniu. Pozwala np. na podgrzanie powietrza w reakcji na zbyt niską temperaturę i na odwrót.
  • Symulacja obecności - jeden z popularniejszych systemów. Działa np. na regulację oświetlenia, odtwarzanie muzyki czy kontrolowanie urządzeń jak telewizor, czy radio. Używany najczęściej podczas nieobecności domowników.
  • System bezpieczeństwa - zapobiega i reaguje na wszelkie próby zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak np. włamania. Dzięki systemom monitoringu oraz zintegrowanym systemom alarmowym, takie sytuacje mogą zostać automatyczne zgłoszone odpowiednim służbom. System pozwala również na uruchomienie alarmów, mających na celu odstraszyć sprawcę.
  • System zabezpieczeń - dba o bezpieczeństwo domowników. Czujniki CO2, CO, metanu oraz zalania monitorują i ostrzegają przed zagrożeniem ulatnianiu się gazu czy wycieku wody.
  • System pogodowy - ułatwia zarządzanie domem na podstawie aktualnych warunków atmosferycznych. Może np. zamknąć okna w przypadku deszczu, przejść na niezależne zasilanie podczas burzy czy dostosować ogrzewanie budynku w oparciu o temperaturę zewnętrzną.

Do realizacji powyższych rozwiązań istnieją zarówno gotowe zestawy (np. zestaw zawierający w sobie grupę czujników, kamerę oraz przełącznik bezprzewodowy), jak i pojedyncze urządzenia (np. włącznik światła, czujnik wilgoci, żarówka, gniazdko itd.). 

Należy pamiętać, że systemy te dzielą się na dwa rodzaje:

  • System bezprzewodowy - działający dzięki Wi-Fi, Bluetooth itd.
  • System przewodowy - opierające się na wtyczkach RJ-45, przełącznikach switch oraz stacjach NAS. Często spotykane są również przewody do alarmów typu YTDY, stosowane do domofonów, wideodomofonów i bramofonów. 

Instalacja urządzeń Smart Dom

Wizja zaradnego domu, który dba o komfort oraz bezpieczeństwo domowników (i w dodatku robi to całkowicie samodzielnie!) brzmi z pewnością bardzo interesująco. Rodzi się natomiast pytanie… Jak to zrobić? Jak zacząć?

Wiele z dostępnych akcesoriów i produktów pozwala na całkowicie samodzielną instalację. Wystarczy jedynie umieścić wybrane urządzenia w odpowiednich miejscach, po czym je skonfigurować. Dotyczy to najczęściej mniejszych i pojedynczych urządzeń opartych na systemie bezprzewodowym jak np. kamery, żarówki LED, czy gniazdka - które najczęściej instaluje się w miejscu istniejącego już kontaktu.

Takie rozwiązanie jest na tyle proste i przyjemne, gdyż nie zabiera wiele czasu, a do zarządzania nimi potrzebujesz najczęściej jedynie swojego telefonu czy tabletu. Producenci coraz częściej oferują swoje oprogramowania, dzięki którym możesz mieć łatwy wgląd do ustawień urządzenia. Przykładem takiej aplikacji jest TUYA SMART, z którą coraz więcej akcesoriów współpracuje.

Smart dom w mieszkaniu

Zastanawiasz się, czy instalacja inteligentnego domu jest w ogóle możliwa, kiedy mieszkasz w bloku? Na szczęście możliwość posiadania inteligentnego domu istnieje dla każdego!

Co prawda, systemy SMART są częściej spotykane w domach wolnostojących, ze względu na zdecydowanie większą ilość różnych systemów. Nie umniejsza to jednak mieszkaniom, w których również istnieje możliwość stworzenia rozbudowanej sieci sparowanych ze sobą urządzeń.

Pamiętaj jednak, że przy korzystaniu z urządzeń Wi-Fi, koniecznie musisz zadbać o dobry zasięg sieci bezprzewodowej.

Inteligentny dom od podstaw

Jednak co w sytuacji, kiedy chcemy, aby nasz dom był niemalże w pełni automatyczny? W tym scenariuszu najlepiej zaufać specjaliście, który wykona projekt całej instalacji od podstaw i wdroży ją do budynku.

Jeżeli dopiero planujesz budowę domu - jesteś w najlepszej sytuacji. Przede wszystkim warto przemyśleć dokładnie jakie systemy najbardziej Cię interesują. Co zamierzasz nimi osiągnąć (czy to np. zwiększenie bezpieczeństwa, jak największy komfort czy zmniejszenie rachunków), a następnie (wraz z projektantem) skonstruować plan budowy instalacji. Pozwala to bowiem na okablowanie domu, jeszcze przed wykończeniem ścian. Pamiętaj również, że schematy oświetlenia czy innych instalacji powinny zostać uwzględnione w projekcie.

Kiedy jednak chcesz zautomatyzować stojący już budynek, istnieją dwie możliwości

Pierwsza, dosyć inwazyjna - polega na ukryciu potrzebnych okablowań poprzez poprowadzenie kabli w ścianach i listwach przypodłogowych, a następnie podpięcie ich pod wybrane urządzenia. Wymaga to natomiast dużego nakłady pracy (skucia ścian) i może wiązać się z mało estetycznym wyglądem niektórych widocznych kabli.

Dlatego najwygodniejszą metodą jest rozwiązanie stosowane w mieszkaniach - czyli bezinwazyjna instalacja urządzeń w systemie bezprzewodowym, opartym np. o sieć Wi-Fi. Podobnie, możemy wykorzystać osobną sieć zarządzaną przez autonomiczny serwer SMART, który komunikuje się z urządzeniami peryferyjnymi.

Ile kosztuje inteligentny dom?

No dobrze. Skoro już wiemy, jak działa i co oferuje smart dom, a także jak zacząć automatyzowanie naszego mieszkania, pora na kolejne istotne pytanie. Ile to wszystko kosztuje?

Ceny mogą okazać się bardzo zróżnicowane i w dużej mierze zależą od skomplikowania urządzenia. Jeżeli jesteśmy zainteresowani poszczególnymi akcesoriami, np. żarówki LED czy wyłączniki, ich ceny zaczynają się już od zaledwie kilkudziesięciu złotych.

Jeżeli jednak interesują nas większe, bardziej rozbudowane zestawy, to w takim przypadku kwota opiera się na ilości oraz stopniu zróżnicowania występujących urządzeń w zestawie. Dla przykładu - ceny zestawów czujników zaczynają się już od 300 zł, a ceny podstawowych zestawów zawierających kilka różnych urządzeń zaczynają się w przedziale 400-700 zł.

Jeszcze inaczej wygląda cennik przy budowaniu inteligentnego domu od podstaw, jednakże w tej sytuacji ceny są bardzo indywidualne.

Smart dom - czy warto? 5 ulubionych opcji

Instalacja systemu SMART zdecydowanie może podnieść komfort mieszkania w naszym domu. Szeroki wachlarz możliwości pozwala nam nie tylko na ułatwienie sobie życia poprzez wyręczenie nas z niektórych czynności, ale również zwiększa poziom bezpieczeństwa. 

Jeżeli jeszcze nie podjąłeś ostatecznej decyzji, czy inteligenty dom okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę- przygotowaliśmy 5 ulubionych przez nas opcji, które Tobie również mogą się przydać!

  1. Koniec z potykaniem się w drodze do toalety w nocy! Dzięki wykorzystaniu czujników ruchu (jako akcesorium do inteligentnego domu), system automatycznie oświetli wejście do domu, korytarz czy inne wybrane pomieszczenie. 
  2. Możliwość dostosowywania koloru oświetlenia. Dzięki tej świetnej opcji jesteś w stanie zmieniać barwę, odcień
    i jasność światła na specjalne okoliczności, dzięki którym nadasz pomieszczeniom szczególną atmosferę. Możesz np. dodać kolacji z drugą połówką romantycznego wydźwięku, żywej barwy przy spotkaniach z przyjaciółmi czy ciepłego i przytulnego nastroju podczas wieczoru z rodziną.
  3. Kontrola wydatków. Dzięki sterowaniu ogrzewaniem możesz przede wszystkim ograniczyć swoje koszty. Co więcej- dopasować system grzewczy do własnych potrzeb, dzięki czemu np. obniżyć temperaturę jedynie w sypialni i zawsze spać po tej zimnej stronie poduszki - jeżeli tak lubisz :)
  4. Promienie słoneczne pod kontrolą. Dzięki systemowi zacieniania, który działa automatycznie do położenia słońca, nie musisz już martwić się o zakłócenie popołudniowej drzemki, czy utrudnione korzystanie z monitora. Taki system dba również o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
  5. Bezpieczeństwo i ochrona. Dzięki systemowi monitoringu możesz mieć zawsze wszystko pod kontrolą, bez obaw o włamanie. Kamery bowiem rejestrują każdy najmniejszy ruch, zarówno w nocy, jak i w dzień i poinformują Cię o każdym nietypowym ruchu wokół Twojego domu.